Zpracování mezd

Pro toto téma je tato (i každá jiná) stránka příliš malá. Každoročně jsou vydávány "tlusté bible" mzdových účetních a časté změny v zákonech tomuto komplpikovanému tématu také nedělají dobře. Jednou si starobní důchodci smějí vydělat, podruhé ne, potřetí je výdělek limitován, jednou ho smíte opakovaně zaměstnat a potom zase už ne .... nebo například dohody o provedení práce ( o Švarc systému se mi ani nechce psát). Bezesporu to zaměstnavatelé nemají jednoduché. ,

Pro nás v každém případě platí: mzda zaměstnance je posvátná a je potřeba, aby ji měl správně vypočítanou. Připravíte pro nás měsíčně podklady a u nás mzdy zpracujeme od jejich výpočtu, přes výplatní pásky a příkazy k úhradě až po přehledy sociální správě a zdravotních pojišťoven.

Personalistika

Možná si myslíte, že mzdy jste už viděli? Tak v tom případě je toto povídání přesně pro vás.

Již jsem se setkal s názorem, že "mzdová" spočítá jednou za měsíc mzdy a pak má "nohy na stole". Já vím, že záleží na počtu. Jinak je to pro deset a úplně jinak je to například pro sto zaměstnanů. Ano ano, výpočet mezd netrvá a ani nemůže trvat dlouho - to bychom přece nestihli výplatní termín :-). No a po zbytek měsíce se staráme napříkad o statistický výkaz, Fandovi vyhodili dítě ze školy, na Pepíka přišla exekuce a představ si, Tomáš je v insolvenci. K tomu Maruška přinese nemocenskou, no a Petr ošetřovačku. Včera vyhodili Květu a místo ní přijali Blaženu a Iveta v tom zase už lítá a půjde na mateřskou. Do toho všeho ročně všichni podepsat prohlášení, vyúčtování pro finanční úřad, jo a letos si majitelé vyplatili podíl na zisku, tak ještě srážkovou daň pro právnické osoby. Věřte nevěřte, to není zdaleka vše.

Prostě personalistika je pořádný kus práce, která není nikde vidět.